TOP 10

PDFDrukujEmail

Poniżej przedstawiamy książki, które są najczęściej wypożyczane


Miejsce 1

Christiane F.: My dzieci z dworca ZOO

Szokująca relacja Christiane F., piętnastoletniej narkomanki z Berlina Zachodniego. Dziewczyna chciała, aby z zapisu magnetofonowego jej rozmów z dziennikarzami powstała ta książka, gdyż jak niemal wszyscy narkomani odczuwała przemożną chęć przełamania wstydliwej zmowy milczenia wokół plagi tego nałogu wśród dorastającej młodzieży. Załączone wypowiedzi matki Christiane oraz innych osób, z którymi się kontaktowała, mają służyć rozszerzeniu perspektywy i pomóc głębiej zrozumieć istotę problemu narkomanii.

 


Miejsce 2


Coelho Paulo: Alchemik

Każdy potrzebuje zwierciadła, w którym mógłby się przejrzeć. Pewnie dlatego jedna połowa świata rozgląda się za swoją drugą połową. Autor w swojej książce opowiada o spotkaniu dwojga ludzi po latach rozłąki. Miłość, która w nich zasnęła, budzi się powoli, pośród wątpliwości i obaw przed porażką... Coelho, niestrudzony pielgrzym do źródeł prawdy, w swoich książkach oddaje człowiekowi to, co mu odebrał współczesny świat, wiodąc go ścieżką fałszywych pozorów.

 

 

Miejsce 3

Wojciech Cejrowski: Gringo wśród dzikich plemion

Jest to książka przygodowa i podróżnicza. Mądra, a jednocześnie pełna humoru. Sprawia, że czytelnik zaczyna się głośno śmiać. Jest to także album niezwykłych fotografii z wypraw w najdziksze rejony świata. Wojciech Cejrowski zabierze Państwa na wyprawę do ostatnich dzikich plemion.

 

 

 

 

 

 

Miejsce 4

Imre Kertész: Los utracony

Świat obozu koncentracyjnego oczami dziecka. Książka jest szczególna pod tym względem, że brak w niej jakichkolwiek wstrząsających, odrażających scen. Mało kto tu umiera, mało kto cierpi. Wszyscy pracują i bawią się. Tak mija dzień za dniem. Główny bohater opisuje wprawdzie problemy życia w obozie, na przykład mała ilość jedzenia czy picia, wszy, choroby, fatalne warunki sanitarne, ale nie komentuje tego. Książka porusza do głębi. Dlaczego? Warto się przekonać czytając tę książkę.

 

 

 

 

Miejsce 5

Dorota Terakowska: Ono

Dziewiętnastoletnia Ewa, mieszkanka małego polskiego miasteczka, pozbawiona zainteresowań i jakichkolwiek większych ambicji, staje nagle przed bardzo poważnym problemem życiowym. To, co jej się przytrafia, nie jest niestety czymś niespotykanym, zaskakująca jest natomiast jej reakcja na ów problem - postawa niewiele mająca wspólnego z wyborem, jakiego moglibyśmy się po "takiej dziewczynie" spodziewać. Powieść jest zadziwiająca, wielowymiarowa i pełna napięcia, autorka po mistrzowsku wykorzystała w niej wypróbowaną w prozie realistycznej ideę ukazania wewnętrznego rozwoju młodego bohatera na tle jego środowiska.

 

 

 

 

 

Miejsce 6

 

J.R.R. Tolkien : Władca pierścieni

Tego tytułu nie trzeba recenzować. Wszyscy znają z pewnością kinową ekranizację książki. Jednak warto sięgnąć również po książkę, w której jest o wiele więcej opisów, pominietych przez twórców filmu.

 

 

 

Miejsce 7

Barbara Rosiek: Pamiętnik narkomanki

Pamiętnik jest przejmującym, pełnym drastycznych scen zapisem prawdziwych przeżyć dziewczyny, która przeszła przez piekło uzależnienia i której udało się zwyciężyć nałóg.

 

 

 

 


 

Miejsce 8

Krystyna Siesicka: Zapałka na zakręcie

Zapałka na zakręcie to powieść młodzieżowa, która podejmuje tematy związane z dojrzewaniem.

 

 

Miejsce 9

Janusz Głowacki: Z głowy

Barwna autobiografia słynnego felietonisty, powieściopisarza i dramaturga. O swoim ciekawym życiu mistrz anegdoty opowiada w krótkich, zwartych epizodach, z ogromnym poczuciem humoru, ale i z bezlitosnym dystansem - do siebie i innych. Dziesiątki historyjek z rodzinnego PRL-u i Nowego Jorku, w którym mieszka od lat, powodują, że od lektury trudno się oderwać. Kapitalny porter artysty, jego wrogów i znanych przyjaciół na burzliwym tle ostatniego czterdziestolecia.

 

 

 

 

Miejsce 10

Anna Onichimowska: Hera moja miłość

Wstrząsająca, znakomicie napisana opowieść oparta na faktach. Może być przestrogą dla rodziców, najczęściej zabieganych, zajętych własnymi sprawami i codziennymi kłopotami. Nie zawsze poświęcają oni swoim dzieciom wystarczająco dużo uwagi. Sami przecież też miewają ze sobą problemy...

Kto na stronie?
Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 
O Tarnowskich Górach
Reklama
Reklama
Czego brakuje na stronie?